Моше Слав: «Шахи – це важка праця» (ВІДЕО)

Перший Міжнародний фестиваль «Чернівецька осінь-2018» відвідало багато відомих шахових особистостей. Серед них – президент шахової федерації Ізраїлю Моше Слав. Нам вдалося поспілкуватися з фахівцем, який свого часу проживав у Чернівцях.

– Як виник варіант із Вашим приїздом у Чернівці ?

– Мені зателефонував президент Чернівецької обласної федерації шахів Іван Білич. Я сказав, що був у Чернівцях з дитинства. Тут жила моя бабуся на вулиці Салтикова-Щедріна, 33. Будинок вже давно знесли. Я бував тут кожні канікули. Ходив у шаховий клуб, парк. А потім переїхав у Чернівці. Тут навчався в індустріальному технікумі.

– Як Вам організація представницьких змагань у Чернівцях ?

– Думаю, що це найсильніший турнір, який коли-небудь проводився у Чернівцях. На перемогу претендували 25 (!) гросмейстерів. Побачив, що такий шахіст, як Артур Коган (уродженець Чернівців – авт.) навіть не потрапив у десятку.

У Чернівці завітали дуже сильні гросмейстери. Вони, напевно, вирішили попрацювати напередодні Олімпіади, яка 23 вересня розпочинається в Батумі. Я теж там буду з ізраїльською командою. Хочемо того, щоби цей турнір проводився і наступного року. Спробуємо привезти ще більше ізраїльських гросмейстерів. Привеземо навіть представників збірної Ізраїлю. Хочемо також провести у Чернівцях матч Україна – Ізраїль.

– За українську команду, можливо, гратиме хтось із буковинських шахістів…

– Це вже Ви вирішуйте. Думаю, що правильно буде зробити коли гратимуть три шахіста 2600, а потім ще двоє – від 2400 до 2500. Повинні бути два ветерани, дві жінки та двоє молодих шахістів. На Буковині також ростуть таланти. Зокрема, є талановитий шахіст Олексій Білич. Нещодавно він грав на чемпіонаті Європи серед шахістів віком до 14 років у Ризі. Він теж спроможний грати. Зрештою, шахи дають людям дуже багато. Не обов’язково те, щоби усі стали чемпіонами. Я переконаний, що усі хто грає у шахи, краще розуміє життя. Я не знаю того, щоби люди, які грають у шахи, займалися «лівими» справами.

В ізраїльських школах грають у шахи 100 тисяч дітей. Шахове мислення допомагає розвиткові мозку у комп’ютерній галузі. Якщо місцева влада зрозуміє, що необхідного приділяти цьому увагу, то ми побачимо те, які будуть результати. На шахи не треба витрачати великі кошти. Це дуже маленький бюджет. Звісно, якщо порівнювати з футболом, баскетболом та іншими видами спорту. Там необхідно будувати зали. А що потрібно для шахів ? Шахова дошка, книжка, годинник. Ось все те, що треба. У країні, де немає багато грошей для розвитку спорту, правильно буде вкласти мінімум у шахи. Тоді можна отримати дуже хороший результат.

– Незабаром ізраїльські шахісти гратимуть на Олімпіаді в Батумі. Розкажіть про свою команду…

– У нас буде хороший склад. До нього входять Борис Гельфанд, Еміль Сутовський, Тамір Набаті, Ілля Смірін. Ми боротимемося за медалі. Я також спонсорую команду з міста Ашдод. У моєму клубові грають найсильніші українські шахісти. Серед них – Василь Іванчук, Олександр Моїсеєнко, Павло Ельянов. Цього року грав також Ігор Коваленко (зараз представляє Латвію). Ми завжди раді прийняти цих шахістів.

– Коли Ви востаннє відвідували Чернівці ?

– Здається, що 7 років тому. Раніше у Чернівцях люди посміхалися менше, були скутими. До речі, я встиг поїхати також у Косів Івано-Франківської області. Враження – чудові. Побачив те, як люди будуються, живуть у будинках. Бачу те, що є великі зміни. Треба так і продовжувати. Переконаний, що Вам вдасться вийти на правильний шлях.

– Ваші побажання людям, які прагнуть вивести буковинські шахи на якісніший рівень…

– Шахи – це важка праця. Вихід у топ-100 кращих шахістів світу – це десятки років роботи. Тим людям, які хочуть цим займатися, треба надати усі умови. У Чернівцях повинна бути «скажена» людина, яка би постійно «рухала» шахи. Думаю, що Іван Білич може створити команду, яка підніматиме рівень буковинських шахів. А ми завжди готові приїхати та допомогти.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Яндекс.Метрика